”Verden er ét sammenhængende, cirkulært økosystem”.
Sådan indleder forfatterne Xenia Duffy, CEO i zeal, og Maria Shubhra Ovesen, tilknyttet rådigver i zeal, bogen “Isbjerget og de bæredygtige bundlinjer”, som vi har fået trykt ved vores lokale trykkeri – Ecograf. Bogen er blevet til i samarbejde med trykkeriets dygtige folk, og er et eksempel på, hvordan det at dele værdier med sine samarbejdspartnereSamarbejdspartnereAndre virksomheder, offentlige institutioner, foreninger eller personer, som i samarbejde med jeres virksomhed skaber gensidigt værdifulde resultater – for hinanden, for jeres kunder og for jeres øvrige, fælles interessentkreds. Det betyder blandt andet, at jeres konkurrenter også kan være jeres samarbejdspartnere. Behovet for mere bæredygtige løsninger kalder på samarbejde om…Læs mere →, er en katalysator for at skabe bæredygtig udviklingBæredygtig udviklingI 1987 udgav FN Brundtland-rapporten ’Vores Fælles Fremtid’, der definerede bæredygtig udvikling som ”… en udvikling, som opfylder de nuværende behov, uden at bringe fremtidige generationers muligheder for at opfylde deres behov i fare” Det er denne definition vi anvender. Bæredygtighed er et meget komplekst begreb og derfor anbefaler vi altid, at…Læs mere → i det økosystem vi er en del af.
Kort fortalt er Isbjerget og de bæredygtige bundlinjer en praktisk håndbog til bæredygtig forretningsudvikling, som med øvelser og modeller inviterer virksomhedsejere og -ledere til at tænke deres virksomheders udvikling ind i et større sammenhængende økosystem, hvorigennem de kan skubbe deres forretningsmodelForretningsmodelEn forretningsmodel illustrerer, hvilken værdi virksomheden tilbyder, hvem virksomheden tilbyder værdien til, hvilke ressourcer det kræver at producere/udvikle/udbyde værdien, og hvordan virksomheden transporterer/leverer/markedsfører/kommunikerer værdien til sine kunder. I den traditionelle model beregnes virksomhedens forventede udgifter i forbindelse med tilblivelsen af værditilbuddet og virksomhedens forventede indtægter i forbindelse med salg/leasing/udleje/modtagelse af værditilbuddet. Beregningen benyttes til at demonstrere hvorvidt det forventede design af værditilbuddet giver et samlet…Læs mere → og etablerede værdikæder i en mere bæredygtig retning.
Undervejs i tilblivelsen af bogen, gav netop den måde at tænke forretning på anledning til spørgsmålet: ”Hvordan producerer man egentlig en bog mest muligt bæredygtigt?” Og for at være helt ærlige, så kendte vi ikke svaret. Det gjorde Natalia til gengæld, ansvarlig for bæredygtig udviklingBæredygtig udviklingI 1987 udgav FN Brundtland-rapporten ’Vores Fælles Fremtid’, der definerede bæredygtig udvikling som ”… en udvikling, som opfylder de nuværende behov, uden at bringe fremtidige generationers muligheder for at opfylde deres behov i fare” Det er denne definition vi anvender. Bæredygtighed er et meget komplekst begreb og derfor anbefaler vi altid, at…Læs mere → og digital markedsføring hos vores lokale trykkeri Ecograf.
I videoen herunder fortæller Ecografs direktør, Flemming, og vores direktør Xenia, mere om hvordan samarbejdet startede, og hvordan de sammen sparrede om, hvordan bogen skulle trykkes.
Nye synergier
Efter bogen blev færdigtrykt, og de første eksemplarer var sendt afsted til vores kunder, var vi slet ikke i tvivl om, at samarbejdet med Ecograf har øget bogens værdi. Tilsammen har vi skabt noget som vi ikke havde været i stand til at skabe alene.
Heldigvis slutter samarbejdet ikke her.
Efter selv at have læst bogen igennem tænkte Natalia og Flemming nemlig; ”Kan vi gøre vores forretning mere bæredygtig”. Dermed blev det vores tur til at være i den rådgivende rolle, da Ecograf gennem SMV:Grøn fik støtte til et rådgivningsforløb i bæredygtig forretningsudvikling hos os.
På den måde har samarbejdet, der startede med at dreje sig om produktionen af Isbjerget udviklet sig og fundet nye synergier.
De rigtige samarbejdspartnereSamarbejdspartnereAndre virksomheder, offentlige institutioner, foreninger eller personer, som i samarbejde med jeres virksomhed skaber gensidigt værdifulde resultater – for hinanden, for jeres kunder og for jeres øvrige, fælles interessentkreds. Det betyder blandt andet, at jeres konkurrenter også kan være jeres samarbejdspartnere. Behovet for mere bæredygtige løsninger kalder på samarbejde om…Læs mere →
Uanset om I allerede har været i gang med jeres bæredygtige udvikling igennem længere tidTidTraditionelt set bliver tid i virksomhedsregi betragtet som en ressource, hvor målet er at nå så meget som muligt på så lidt tid som muligt. Tid har altid været knyttet til effektivitet, i betydningen efficiency, hvor der lægges vægt på udnyttelsen af tiden, med andre ord, hvor meget tiden kan blive brugt…Læs mere →, eller er ved at tage de første skridt, så er der meget hjælp at hente i at finde de rigtige samarbejdspartnereSamarbejdspartnereAndre virksomheder, offentlige institutioner, foreninger eller personer, som i samarbejde med jeres virksomhed skaber gensidigt værdifulde resultater – for hinanden, for jeres kunder og for jeres øvrige, fælles interessentkreds. Det betyder blandt andet, at jeres konkurrenter også kan være jeres samarbejdspartnere. Behovet for mere bæredygtige løsninger kalder på samarbejde om…Læs mere →. Det er dem som forstår værdien af bæredygtige forretningsmodeller, deler jeres værdier og kan og vil bidrage til den positive effektEffektEffekt (på engelsk: effective) har et bredere fokus end effektivitet. Effekt kan forstås som påvirkning eller resultat. Se evt. også ordet Impact.Læs mere →, som I vil have på verden.
Den grønne omstilling og den komplette transformation af samfundet, som det kræver, kommer vi kun i mål med, når vi samarbejder. De problemer, som I oplever og er en del af – står I ikke alene med. Der er mange virksomheder, organisationer, offentlige institutioner, privatpersoner mm., som deler flere af de udfordringer, I står med. Slår I pjalterne sammen, vil I stå langt stærkere iht. at finde løsninger, som I (og de) ikke kunne have opnået alene. Ligesom det var tilfældet med udviklingen af Isbjerget og de bæredygtige bundlinjer.
FÅ 20% RABAT PÅ ISBJERGET OG DE BÆREDYGTIGE BUNDLINJER MED PROMOKODEN:
20OFF
Bogen kan I finde i vores shop lige her.

Avalon Frej Elkon
Junior rådgiver og bæredygtighedsentusiast
zeal
Vores mission er at inspire, motivere og udfordre dig
til at tage bedre og mere langsigtede beslutninger for dig selv og din virksomhed.

